RPS-120-48 120W 2.5A 48V High Efficiency Medical Grade Open Frame Power Supply 48V 120W PCB Power Unit PSU
★★★★★ 4.4 49 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by online.fit-premium.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Power ConvertersRPS-120-48 120W 2.5A 48V High Efficiency Medical Grade Open Frame Power Supply 48V 120W PCB power unit PSUFeatures4"x 2" compact sizeFull range 80~264VAC input Medical safety approved (2 x MOPP) according to ANSI/AAMI ES60601-1 and IEC/EN60601-1Suitable for BF application with appropriate system consideration84W convention, 120W force airEMI Class B for both Class I (with FG) & Class II no FG configurationNo load power consumption 0.3WExtremely low leakage current 12V/0.5A fan supplyProtections: short circuit/overload/over voltage/over temperatureOperation altitude up to 4000 metersDescriptiomRPS-120 is a 120W highly reliable green PCB type medical power supply with a high power density on a 4 by 2 footprint. It accepts 80~264VAC input and offers various models with the output voltages between 12V and 48V. The working efficiency is up to 91% and the extremely low no load power consumption is down below 0.3W. RPS-120 is able to be used for both Class I (with FG) or Class II (no FG) system design. The extremely low leakage current is less than 150uA.
  • Power Converters
Brand GMOSAOHXU
Model Name GMOSAOHXU
Manufacturer GMOSAOHXU
Model Number GMOSAOHXU
Mfr Part Number GMOSAOHXU
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
49 ratings | 20 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (40)
4 stars
5% (2)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (0)
1 star
11% (5)