5/8" 3/4" Lathe Tool Threading Insert Turning Tool Holder SER1616H16 SER2020K16 SER2525M16 with Indexable Threading Turning Insert 16ER AG60 Cutting Insert Blade (5/8" (16 * 16mm))
★★★★★ 5.0 148 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by online.fit-premium.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • ♥ Package includes :1pcs SER1616H16 + 10PCS 16ER AG60 + 1PCS T15 wrench
  • ♥Turning holder : The material of the turning tool holder is 40Cr steel.
  • ♥Turning holder specification : shank(16*16mm,16mm ≈ 0.629inch), Overall length : 100mm ≈3.937nch, Cutting direction: right hand
  • ♥turning insert : 16ER AG60 threading turning insert material is carbide, AG60 60° universal pitch thread insert, machining pitch range: 0.5~3.0mm, for processing : steel parts
Item Weight 10.4 ounces
Manufacturer ZIMING-1
Item model number 03
Package Dimensions 5.9 x 2.9 x 1.5 inches
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
148 ratings | 61 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (133)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (15)